BİLGE OKULLARI ÖĞRENCİLERİ MATEMATİĞİN EĞLENCELİ YANINI KEŞFETTİ

          Tales Gezici Matematik Müzesi 20-21-22 Kasım tarihlerinde yaklaşık 40 istasyonla, 40 farklı proje ve materyallerle Bilge Okulları öğrencileri ile buluştu. İlkokuldan liseye kadar bütün kademelerdeki öğrenciler matematiğin daha önce hiç görülmemiş taraflarını keşfedebileceği, görsel ve dokunsal olarak matematiği anlayacağı şekilde hazırlanmış materyallerle eğlenirken öğrendiler.

          Öğrenciler, eğitmenler tarafından Milli Eğitim Bakanlığı öğretim müfredatından yola çıkılarak oluşturulan istasyonlarda; olasılıktan Pascal üçgenine, seri açılımlardan ardışık sayıların toplamına, parabolden asal sayılara, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok konuyu geçmişten gelen sırlarıyla öğrenme şansı yakaladılar.  Ayrıca Tales Matematik Müzesi eğitmenleri günlük hayattaki matematiğe ilgi çekerek altın orandan dört renk problemine,  Mimar Sinan Köprüsü’nden perspektife, Sezar şifrelemesinden çeşitli mantıksal örnekler vererek öğrencileri büyüledi.

          Matematiğin sırlarını hikayelerle öğrenen öğrenciler matematiğin büyülü dünyasında şaşkınlık ve keyif dolu dakikalar geçirdiler.