BİLGE’DE MEVLİD KANDİLİ HEYECANI

       Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Bu sene hicri 1447.yıl dönümüdür.

     Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme gecesidir.

        Marmara Bilge Okullarında  Din Kültürü  ve  Ahlak Bilgisi zümresinin, öğrencilerin katkılarıyla hazırladıkları bir dizi etkinlik yapıldı. 

       Öğrenciler,  üzerlerinde hadislerin yapıştırılmış olduğu  lokumları okul yönetimine ve öğretmenlerine dağıtarak  günün anlam ve önemi kavratılmaya çalışıldı. Lokumlarda Peygamberimizin  davranışları iliştirilerek unutulan sünnetler  hatırlatılarak  hayata geçirilmesi sağlandı. Öğretmenlere  yine üzerlerinde hadisler yazılı ve peygamberimizi temsil eden kırmızı güller  dağıtıldı.

       Okulda her öğrenci en az  yüz salavat getirerek  O’nu andı. Çeşitli sınıflarda hadis ezberleme  çalışmaları yapılarak  O’nun düşünceleri, sözleri hafızalara  kazınmaya çalışıldı.