BİLGELİLER TARİH VE DOĞAYLA İÇ İÇE YALOVA GEZİSİNDE

 

          Marmara Bilge Okulları olarak 15 Mayıs Salı günü Yalova Yürüyen Köşk’e, Atatürk’ün Termal Köşkü’ne ve Karaca Arboretum’a gezi düzenledik. Gezideki ilk durağımız Yürüyen Köşk oldu. Yürüyen Köşk; bir deniz yolculuğu sırasında buradan geçerken gördüğü çınar ağacını çok beğenen Atatürk’ün, o çınarın yanına bir köşk yapılmasını istemesi üzerine inşa edilmiştir. Hikayenin devamında ise ilerleyen zamanlarda çınarın dalları köşkün pencerelerine değmeye ve camlara zarar vermeye başlamıştır. Bu duruma çözüm olarak çınarın dallarının kesilmesini önerenlere Atatürk’ün cevabı dalları kesmek yerine köşkün yürütülmesi emri olmuştur. Altına tramvay rayları yerleştirilen köşk 4 metre 80 cm kadar yürütülerek bugünkü yerini bulmuştur. İmkansızlıklar içinde ve bugünkü teknolojiden uzak şartlarda bile doğaya bu denli verilen değerin önemli bir simgesi olan Köşk mimari yapısıyla birlikte hikayesiyle de öğrencilerimizi mest etti.

          Gezinin devamında sonraki durağımız ise Atatürk’ün Termal Köşkü oldu. 1929 yılında, Atatürk’ün emriyle Prof. S. Hakkı Eldem tarafından 38 günde yaptırılan ve Atatürk’ün hem kız kardeşinin hem de manevi kızlarının odalarının bulunduğu köşk, cumhuriyetin ilk yıllarında da hükümetin birçok kararını burada almasıyla tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Öğrencilerimiz bu manevi atmosferde tarihimizle ilgili yeni bilgiler edinmenin heyecanıyla bu keyifli gezinin ikinci durağını tamamladılar.

          Gezimizin son aşamasında Tema Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca tarafından 1980 yılında kurulan Karaca Arboretum’a geçildi.  Karaca Arboretum’a 7000 bitki türü bulunmaktadır. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen gezide öğrenciler; kaya, bitki, gül, iris bahçeleri, yurt dışı kökenli ağaçları ve minyatür olarak yetiştirilen bonsai bitki koleksiyonlarını inceleme fırsatı buldular. Öğrencilerimiz gezimizden hem çok eğlenirken hem de bitkilerin doğanın vazgeçilmez bir parçası olarak korunması gerektiğini bir kez daha kavramış oldular.