Bilgisayar Bilimleri Haftası’nda Kodlama Saati Gerçekleştirdik!

 

          Günümüzde “kod okuryazarlığı” önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi tüm dünyada herkesi kod yazmaya davet eden ve cesaretlendiren çeşitli etkinlikler düzenlenmesine öncülük ediyor. Bu amaç ile öncülük ettiği etkinliklerden bir tanesi de Hour of Code Kampanyası.

          Hour of Code Kampanyası bu sene “Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası”nda, 4-10 Aralık 2017 tarihleri arasında tüm dünyadan çeşitli kurumların desteği ile çeşitli ülkelerde uygulanacak.

          Hour of Code(Kodlama Saati) 180’den fazla ülkede gerçekleşen 40 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket. Hour of Code Kampanyası’nda herkes dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir Kodlama Saati etkinliğini organize edebiliyor. Sitedeki (code.org) bir saatlik dersler 30’dan fazla dile çevrilmiş durumda.

          Biz de Marmara Bilge Okulları olarak Habitat Derneği’nin desteğinde 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizin gönüllü mentorlüğü ile Ressam Osman Hamdi Ortaokul öğrencilerini okulumuzda ağırlayarak Kodlama Saati etkinliği gerçekleştirdik. Sosyal sorumluluk çalışmalarını ilk defa deneyimleyen gönüllü öğrencilerimiz sorumluluklarını çok güzel bir şekilde yerine getirdiler. Hepsine çok teşekkür ediyoruz.

Neden Kodlama Öğrenmeliyiz?

  1. Mantıklı sorun çözmeyi, yaratıcı ve eleştirel düşünce becerisini geliştirmek

Bunlar 21. yüzyılın sadece teknolojide değil, herhangi bir sektör çalışanlarında da olması gereken beceriler.

  1. İleri Bilgisayar Bilimi / Mühendisliği becerisi ile kariyer fırsatları

Hala dijital ekonomide bütün işleri karşılayacak kadar yeterli yetenek yok.

  1. Dünya gittikçe teknolojiye bağlı oluyor.

Genç insanlar, kendileri için çalışması adına teknolojinin nasıl işlediği ile ilgili bir anlayışa gerek duyarlar.