EĞLENEREK ÖĞRETMEK İÇİN EĞİTİMDEYİZ

          Bilge okullarında; yenilenen laboratuarlarımız ve çağa her zaman ayak uyduran, gelişmeleri yakından takip eden anlayışımızla 25-26 Kasım 2017 tarihleri arasında öğretmenlerimize  yönelik  LEGO eğitimleri düzenlendi. 2  güne yayılan ve 16 saat süren eğitimler süresince  öğretmenlerimiz eğitmenler önderliğinde  ‘’LEGO EDUCATION EV3 MINDSTORMS, LEGO EDUCATION WEDO 2.0, LEGO EDUCATION BASİT MAKİNLER VE LEGO EDUCATION ERKEN BASİT MAKİNELER’’i kullanarak sınıflarda müfredat konularını nasıl işleyebileceklerine dair çalışmalar yaptı.

          LEGO Education Basit Makineler küçük çocuklara bilimsel sorgulamayı teşvik edici araçlar ve görevler sunarak onların küçük bilim insanları gibi davranmalarını sağlamaktadır. Çocuklar bizim çözümlerimizi kullanarak “”Ya … ise”” sorusunu yöneltmeye teşvik edilir. Tahminler yaparlar, modellerinin davranışını test ederler,  bulgularını kaydeder ve sunarlar. Bu materyali kullanmak için öncesinde herhangi bir fen eğitimi almış olmak gerekmez. Gerekli olan sadece yaratıcılık ve istektir.

          LEGO® Education  WeDo 2.0 ilkokul öğrencilerinin ilgisini fen ve mühendislik konularını öğrenmeye çekmek ve bu yönde motive etmek için geliştirilmiştir. LEGO®Education WeDo 2.0 bu amacını motorlu LEGO modelleri ve basit programlama yoluyla gerçekleştirmektedir. WeDo 2.0 öğrencilere soru sormak için güven veren, cevapları bulmak ve gerçek hayattan problemleri çözmek için araçlar sağlayan bir “yaparak” ve “düşünerek” öğrenme çözümüdür. Öğrenciler soru sorarak ve problem çözerek öğrenirler. Bu materyal öğrencilere bilmeleri gereken her şeyi anlatmak yerine, onlara ne bildiklerini sorgulatır ve henüz anlamadıkları şeyleri keşfetmelerini sağlar.

          LEGO EDUCATION EV3 MINDSTORMS ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik bu set daha gelişmiş programlanabilir akıllı bir tuğla, daha fazla sayıda sensör ve daha geniş manevra sağlayan motorları barındırmaktadır.  Kodlama ve robotik çalışmaları için son derece kullanışlı ve verimli olan bu set aynı zamanda müfredat ile uyumlu olarak derslere katkı sağlaması açısından son derece etkilidir.

          Eğitimler sırasında öğretmenlerimizin bile eğlenerek öğrenmeleri, keyifli dakikalar geçirmeleri sınıflarda müfredata uyarlanmış etkinliklerin öğrencilerimiz için ne kadar keyifli olacağının da göstergesi olmuştur.