MARMARA BİLGE OKULLARI ÖĞRENCİLERİ ‘’ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ’’ ZİYARETİNDE

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur.                                                                                                                                                                         (Mustafa Kemal Atatürk)

 

          Öğrencilerimizin milli bilince sahip bireyler olarak yetişmesi, Çanakkale şehitlerimizi ve yaşanan mücadelelerde Türk milletinin yaşadığı güçlükleri anlayabilmesi amacıyla Marmara Bilge Okulları olarak 4-5 Mayıs tarihleri arasında 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizle ‘’Çanakkale Şehitlikleri’’ni ve diğer kültürel miraslarımızdan olan Assos ve Troia Antik Kentleri’ni ziyaret ettik.

          İki gün süren turun ilk gününde rehberimiz eşliğinde, 57. Alay Şehitliği ve Kanlı Sırt, Conkbayırı ve Kabatepe savaş alanları gezildi. Öğle yemeğinin ardından Seddü’l-Bahir Şehitliği ve Şehitler Abidesi, “Savaş Esnasındaki Yaralı Askerlerin Tedavisi” konulu balmumu heykellerinin bulunduğu Hastane Müzesi, Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitlikleri ziyaret edilerek öğrencilerimiz I.Dünya Savaşı’nın dönüm noktasını oluşturan Çanakkale Cephesiyle ilgili bilgiler edindiler.  O dönemde yaşanan savaşların çetin oluşu, düşmana geçit vermemek için yapılan fedakarlıklar öğrencilerimize duygulu anlar yaşattı. Öğle yemeğinin ardından öğrencilerimiz otele yerleşmek üzere Assos’a doğru yola çıktılar. Turun ikinci gününde Assos-Behramkale’de  Athena Tapınağı kalıntılarının, Gymnasium, Nekropol alanlarının olduğu Assos Akropolü gezilerek İlk Çağ yerleşmeleri ile ilgili bilgi edindiler.  Ardından Troia antik kenti bölge rehberi eşliğinde gezildi.

         Tarihin buram buram kendini hissettirdiği Gelibolu Yarımadasında öğrencilerimiz; vatanı, milleti için canlarını hiç çekinmeden veren atalarımızın bıraktığı mirasın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anladı.