MARMARA BİLGE OKULLARI ROBOTİK TURNUVALARINDA ÖDÜL GELENEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR…

FIRST® LEGO® LEAGUE JUNIOR  (FLL® Jr  TURNUVASINDA 
“MERAKLI ARAŞTIRMACILAR ÖDÜLÜ” NÜ  MARMARA BİLGE OKULLARI
630 BİLGEROBOT TAKIMI ALDI.

17 Mart Pazar günü Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen FIRST LEGO LEAGUE JUNIOR fuarında “MİSSİON MOON: Görevimiz Ay” temalı konusunda Koçluğunu ve Danışmanlığını G. Olcay TEMEL YILMAZ, Fırat AKYILDIZ ve Fatmanur GÜNEŞ’in yaptığı yerel turnuvada 630 BİLGEROBOT takımı “Meraklı Araştırmacılar Ödülü” nü lamaya hak kazandı

Türkiye’nin İlk İnovatif ve Hibrit Öğretim Merkezine sahip MBO okulları kurdukları  merkezde iki Robotik Atölye ve bir adet ulusal uluslar arası Robotik Turnuva alanı bulunmaktadır. Robotik alanı dışında merkezde iki STEM labotaruvarı, MAKER atölyesi, iki kodlama laboratuvarı ve üç adet FKB Laboratuvarı bulunmaktadır. İnovatif ve Hibrit öğretim merkezi aynı zamanda Danimarka onaylı olan ve Türkiye’de iki okulun alabildiği “ LEGO EDUVATION INNOVATION STUDIO” ünvanına sahip İstanbul ve Kocaeli’nin tek okulu durumundadır.

MBO Genel Koordinatörü Türker GEDİK “ FLL Turnuvalarında BİLGEROBOT  iki yıldır katılıyor. Geçen yıl FLL turnuvasından, bu yılda hem FLL hem de Junior FLL’den ödülle döndüler.  Öğrencilerimizin kupayla dönmesi değil dönmemesi bizleri şaşırtırdı. Çünkü  biz kurduğumuz Bilge İnovatif ve Hibrit Öğretim Merkezi’nde çocuklarımızı 21. Yüzyıl becerilerine yönelik kodlama ve STEM, MAKER ve ROBOTİK eğitimini uygulamalı olarak haftada en az 4 saat olarak veriyoruz. Öğrencilerimiz için ROBOTİK bir turnuvaya hazırlık değil zaten onların yaşam şekline dönüştü. “ 

FLL Jr.  (FIRST LEGO LEAGUE JUNIOR ) NEDİR?
           Aslında her şey ABD’nin başarılı mühendis, mucit, girişimci Dean Kamen’in bir cümlesiyle başlıyor: “Toplumlar zihinsel olarak kucakladıkları kişilere benziyor.” Dean Kamen, bu cümleden yola çıkarak, toplumun, sanatçı ve profesyonel sporcuları kucakladıkları gibi en az onlar kadar değerli ve topluma katkı oranı çok yüksek olan mühendis ve bilim insanlarını kucaklamaları gerektiğini düşünen FIRST Vakfı’nı (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) kuruyor. Vakıf 1989’dan itibaren düzenlediği liselerarası turnuva dizisinde başarılı olunca, 1998’de ilk ve orta öğretim (9-16 yaş arası) için yeni bir turnuva başlatıyor.

Yurt dışında FIRST® LEGO® League (FLL) ismiyle bilinen ve küresel, birleştirici, eşitleyici, her senesi muhteşem maceralara gebe, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde, toplumsal anlamı olan çözümler üreten bir gençlik yetişmesi için vitamin görevi gören bu turnuva; ülkemizde Bilim Kahramanları Buluşuyor adı altında gönüllüler ve destekçilerin katkısıyla 2005 sezonundan beri düzenleniyor.  FIRST®LEGO® LeagueJr. rekabetçi olmayan, el becerisi gerektiren, 6-10 yaş arası çocuklar için düzenlenen bir STEM programıdır. Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ FIRST® LEGO® League Jr. her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak çocukların yaratıcılığını ateşler. En az 3, en fazla 6 çocuktan oluşan her takım özel LEGO® Education Inspire Model (Yol Gösterici Model) ile gerçek dünya ile bağlantılı bu temayı keşfetmeye başlar. Bu modeli başlangıç olarak kullanarak kendi yeni modellerini LEGO® parçalarıyla tasarlarlar. Çocuklar LEGO® Education WeDo ile çalıştıkça temel mühendislik ve programlama becerilerini öğrenir ve öğrendikleri kavramları kendi modellerini hareket ettirmek için uygularlar.

630  BİLGEROBOT Ekibi Turnuvaya hazırlanırken neler yaptı?

Ay konusu ile ilgili uzman kişi, TÜBİTAK Antalya Ulusal Gözlemevi Grup Sorumlusu- İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunu olan Tuncay ÖZIŞIK ile görüntülü konferans ile yaptılar. Ay’da yaşamak için neler düşündüklerini  anlattılar  ve kendisinden fikirler aldılar.  Sancaktepe Bilim Merkezini ziyaret ettiler. Gözlemevinde çeşitli deneyler yaptılar ve  bilgiler aldılar. Ay ile ilgili kitaplar aldık, kitap okuma saatleri düzenlediler. Mühendislik defterini doldurdular. Yaratıcı Drama öğretmenleriyle güven testi, dikkat konsantrasyon arttırıcı ve takım ruhu konulu drama etkinlikleri yaptılar.

16 Mart 2019 tarihinde düzenlenen Bilge  STEM&MAKER Festivali ziyaretçilerine FIRST LEGO LEAGUE JUNIOR hakkında bilgi verdik. Ay’da ki yaşam alanımızı tanıttılar.