ÖZEL BİLGE ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN İDDİALI VE ÇEKİŞMELİ MÜNAZARA YARIŞMASI

 

          Münazara, iki karşıt düşüncenin, iki grup arasında bir jüri önünde tartışıldığı konuşmalardır. Özel Bilge Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri arasında okulumuz Türkçe zümresi tarafından münazara yarışması düzenlendi. İki turdan oluşan ‘’Münazara Yarışması’’nın birinci turu 19 Aralık Salı günü 7. sınıf öğrencilerinden oluşan dört kişilik iki grup arasında gerçekleştirildi. 7. sınıf öğrencilerinden Mert Güngör, Bengisu Çapkın , Kubilay Kerim ve Furkan Egemen Ayar’ın  ‘Başarıya ulaşmak için zeka önemlidir.’’ görüşünü; Betül Sena Gültekin, Azra Naz Üçer, Efe Kerim Mican ve Ahmet Tayfun Günay ‘ın‘’Başarıya ulaşmak için çalışmak önemlidir. ’’ görüşünü savundukları münazaranın birinci turunda kıyasıya rekabet yaşandı. Yarışmada öğrenciler sergiledikleri centilmence davranışlarla herkese örnek olurken performanslarıyla da jüriye zor anlar yaşattılar.  Birinci turun galibi jürinin değerlendirmesi sonucu ‘’Başarıya ulaşmak için zeka önemlidir.’’  görüşünü savunan grup oldu.

          Münaza yarışmasının 26 Aralık Salı günü gerçekleştirilen  ikinci turunda ise birinci turda finale kalmaya hak kazanan Mert Güngör, Bengisu Çapkın , Kubilay Kerim ve Furkan Egemen Ayar’dan oluşan grup ile Esma Ece Güngör, Berat Vergül, Emre Karagöz ve Buket Çakır’dan oluşan grup  karşı karşıya geldi. “Atomun bulunması insanlık için yararlıdır.’’ ‘’Atomun bulunması insanlık için zararlıdır.” konularında birbirleri ile kıyasıya yarışan öğrenciler topladıkları bilgilerle ve hazırladıkları savunmalarla beğenileri üzerlerine topladılar.

         Münazaranın sonunda Okul Müdürü Nuray Bora,  jüri değerlendirmesine göre 2. turu ‘’Atomun bulunması insanlık için zararlıdır.’’ tezini savunan Mert Güngör, Bengisu Çapkın, Kubilay Kerim ve Furkan Egemen Ayar’ın oluşturduğu grubun  kazandığını açıklarken asıl önemli olanın kazanmak olmadığını, münazara düzenlemelerindeki amacın öğrencilerin dersin dışında başka kitapları okumasını ve incelemesini sağlamak, onların konuşma becerilerini geliştirmek, düşünceler arasında bağ kurmalarını, düşüncelerini kusursuz bir şekilde dile getirmelerini sağlamak olduğunu söyledi. ‘’Böylece münazara sayesinde öğrencilerin konuşma yeteneği gelişir, yorum becerileri artar, öğrenciler farklı konular üzerinde fikir üretme, kendi fikrini savunma yetisi kazanırlar.’’dedi.

          Yaptıkları çalışmalardan dolayı öğrencilere teşekkür eden Okul Müdürü Nuray Bora münazara birincilerine hediyelerini takdim ederek münazarada görev alan bütün öğrencilere de katılım belgelerini verdi.