ÖZEL MARMARA BİLGE KOLEJİ MEVLANA’YI ANLATTI

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,

İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,

Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,

Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

     Bu engin hoşgörü ve bu eşsiz kucaklamanın sahibi, tüm insanlığa kucak açan asırlar geçse de unutulmayan unutulmaya izin vermeyecek kadar sevgisiyle zamanını aşan şair “Hamdım,piştim, yandım.” sözleriyle hayatını özetler.

     Özel Marmara Bilge Kolejinde Mevlana’yı Anma Günü etkinliğinde renkli ve duygu yüklü anlar yaşandı. Mevlana felsefesinin ince bir yansıması ile kalplerimize dolan engin hoşgörüsü içimizi ısıtmaya, hayata daha farklı açıdan bakabilmemize bir nebze olsun günlük telaşlarımızdan sıyrılıp kocaman bir kapı açmamıza olanak sağladı. Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nagihan TUNÇ’un konuşmasıyla başlayan programda Mevlana’nın hayatını ve felsefi görüşünü içeren zengin bir içerikli video ile öğrencilerimizin Mevlana’yı ve onun hoşgörüsünü tanımaları sağlandı. Söyledikleri her dilde anlam bulan Mevlana’nın özdeyişlerinden ortaokul öğrencileri İngilizce gösteri sundular.

      Programın devamında 7/C sınıfından Melek GÜNERDİ okuduğu şiir ile herkesi etkilerken, Drama Öğretmeni Egemen BERGAMA’nın yönetiminde hazırlanan drama gösterisinde her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana’nın sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olduğu mesajı verildi. 4/C sınıfından Tuana SEVİNÇ’in  ve  10/B sınıfından Asya Rima FIRINCIOĞULLARI’nın  okudukları duygu yüklü şiirlerle kalplere dokunuldu. Döne döne hakka kavuşmanın ve her baktığı yerde hakkı görmenin semadaki elleri haktan alıp halka vermenin önemini anlatan semazen, 6. sınıf öğrencileri tarafından sahnede ustaca gerçekleştirilerek büyük beğeni topladı. Lise öğrencilerinin hazırlamış oldukları oratoryo gösterileri ile Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin yedi öğüdü herkese  bir hayat dersi verdi. Müzik Öğretmeni Buğra TAŞDEMİR ve Çetin ALADAĞ’ın ortaokul öğrencileriyle hazırladığı Mevlana korosu izleyenleri adeta mest etti. Ney ve ilahilerle kulakların pası silinirken o hüzün dolu hoşgörü ve sevgi yüreklere kadar işlendi.

      Oldukça yoğun ilgi görülen programda Mevlana’nın bütün insanlığı kuşatan mesajları bir kez daha dile getirilmiş oldu.