Marmara STEM&MAKER Festivali nedir?

Marmara STEM&MAKER Festivali

Marmara STEM & MAKER Festivali Nedir?
Okul Öncesinden Liseye kadar tüm öğrencilerin katılabileceği bu festivalde hem bütünleşik hem de ayrı ayrı disiplinlerin uygulanması şeklinde toplumda farkındalık yaratmayı amaçlanmaktadır. Festival ayrıca öğrencilerin STEM ve MAKER’a olan ilgilerini arttırmak ve bu alanda meslek seçmelerine katkıda bulunmak, bilimi ve bilim insanını sevdirmek, toplumda ve öğrencilerde bilime ve bilim insanına yönelik olumsuz endişe, kaygı ve ön yargıları ortadan kaldırmak ve bilim, teknoloji, toplum, çevre ve birey arasındaki etkileşimi kavratmayı da hedeflemektedir. Festival teknolojinin eğlence ve merak ile bütünleştirildiği bilim gösterileri ve atölye çalışmalarından oluşuyor.  Bu festival ile sadece çocukların değil aynı zamanda ailelerin de bilimin iş dünyasındaki uygulamaları hakkında farkındalık yaratılmak isteniyor. 

Festivalde her yaş grubundan katılımcılar için hazırlanan 6 dan  fazla atölye farklı zaman dilimlerinde yaklaşık 18 oturum halinde gerçekleştirilecek. Çeşitli firmaların bilim şovu ve sunum yapacağı etkinlik farklı alanlardan bilim gösterileri ile zenginleştirilecek. Marmara STEM&MAKER Fest’ de 15 ’ye yakın kuruluş ve firmanın katılımı bekleniyor.

Neden böyle bir etkinlik düzenliyoruz? 
STEM & MAKER Festivalinin temel işlevi bilim ve teknoloji ile halkı bir araya getirmek. Yani aslında bu etkinliği düzenlemekteki amacımız etkili bir bilim iletişimi kanalı oluşturmak ve STEM eğitimini ve MAKER  kültürünü öğrenci ve ebeveyneleri ile buluşturmaktır.

Festivale  kimler katılabilir?
STEM & MAKER Festivaline Anasınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabilir. Atöltelerimiz 6-14 yaş grubuna açıktır. STEM&MAKER fFestivali  bilim ve teknoloji ile etkileşime girmesine imkan sağlayan çok yönlü bir etkinlik olduğu için bilim ve teknoloji konularına ilgisi olan ya da olmayan herkese açık ve ücretsiz. İsteyen herkes http://www.bilgeegitimkurumlari.k12.tr/festival-kayit-formu adresinden başvurusunu gerçekleştirerek etkinliğe katılabilir veya 444 95 53 nolu telefondan ücretsiz olarak kayıt yaptırabilirler. Atölye çalışmaları, bilim şovları ve çeşitli etkinliğimiz bulunuyor. Bu nedenle gelen her katılımcı kendisi için mutlaka  bir şeyler bulacaktır. 

Marmara STEM&MAKER Festivali ne zaman ve nerede yapılacak?Festival Bilge Okullarının Darıca Ana kampüsünde bulunan Bilge İnovatif Hibrit Merkezi’nde düzenlenecektir. İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. iletişim>>

Marmara STEM&MAKER Festivaline katılım ücretli midir?
Festival tamamen ücretsiz olup, katılımcılara ayrıca ücretsiz yiyecek ve içecek sunulacaktır. 

Marmara STEM&MAKER Festivaline katılım için son başvuru tarihi nedir?
Festival için online başvurular 10 Aralık 2018 saat 24.00’te sona erecektir. Bu tarihten sonraki başvurular ya şahsen ya da 444 95 53 nolu telefondan üzerinden olacaktır.

Atölyelere katılan öğrencilere katılım belgesi verilecek mi?
Evet atölyelere katılan tüm öğrencilere belge verilecektir.