Teşvik Kılavuzu

ÖNEMLİDİR
Özel okul devlet teşviğinden yararlanmak isteyen öğrenciler özel okul teşvik başvurularını e okul üzerinden yapacaktır

Özel okul için teşvik başvurusu yapmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sitesinde ilan edilen kılavuz aracılığıyla başvurularını yapacaktır. Başvurular 10 Ağustos – 6 Eylül 2018 arasında yapılacaktır. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler 7 Eylül’de ilan edilecektir. Başvuru işlemleri için işlemler E-Okul vbs sistemi üzerinden yapılacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİNE BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 T.C. vatandaşı olmak, Okul öncesi eğitimde 18 Mart 2013 ile 18 Eylül 2018 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak, İlkokul birinci sınıflarda 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak, Beşinci sınıfa devam edeceklerde 18 Eylül 2018 tarihi itibariyle ortaokul veya imamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak, Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak, Eğitim ve öğretim desteği alırken 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak, Resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak, Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak,

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

a) Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

b) Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25’inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

c) Temel liselerde 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20’si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40’ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

ç) Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

d) Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.

e) Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

f) Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

 

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU KILAVUZU İÇİN >>>